Rekordowe zbiory osaka i borowika szlachetnego

Cześć! Wczoraj byliśmy na grzybobraniu. Zbiory osaka (koźlarza czerwonego) i borowika szlachetnego były rekordowe! Znaleźliśmy 130 borowików i 65 koźlarzy czerwonych oraz około 40 koźlarzy. Zdarzyło się też kilka okazów podgrzybka. Należy spodziewać się dalszego wysypu tych szlachetnych grzybków.

Okazy koźlarza czerwonego były rekordowe (do 30 cm średnicy). Trzeba powiedzieć, że koźlarze występują tylko w miejscach o dużej wilgotności, w pobliżu dużych kęp traw i jagodników. Zdarzają się miejsca, gdzie w jednej gromadce, jest nawet po 8 sztuk tego wspaniałego grzyba. Szukając koźlarza czerwonego należy kilkakrotnie cofać się w to samo miejsce i penetrować pobliże znaleziska. Zachodzić z różnych stron, jeszcze raz spoglądać.

Podobnie jest z borowikiem szlachetnym. Trzeba przechodzić kilkakrotnie to samo miejsce, np. zmienić kierunek szukania na odwrotny, ale przejść tam gdzie się uprzednio zbierało. Jeżeli łaskawa pogoda pozwoli nam dalej zbierać takie ilości grzybów, to zbiory te będą trały aż do późnej jesieni. Ale może też zdarzyć się, że grzyby nagle zanikną, w wyniku suszy.

Tak jest z kurkami. Wysoko operujące słońce powoduje wysuszanie tych grzybków. Kurka powoli zanika. Następnego wysypu kurek możemy się spodziewać na początku września. Kurka wtedy będzie występować nawet do końca października (choć w śladowych już ilościach).Oczekiwany jest wysyp podgrzybka brunatnego. Na naszym rynku pojawiły się znaczne ilości tego nieocenionego (jeśli chodzi o możliwości przerobu) grzyba. Obszar występowania obecnie to miejsca rycia przez dziki.

Andrzej

Komentarze

Popularne posty