Wysyp grzybiarzy i kurki

Wczoraj byliśmy znów na grzybobraniu. Zebraliśmy około 5 kg kurek. Kurki występują masowo we wszystkich rodzajach lasów, oprócz tzw. "dużego lasu" (chodzi o starodrzew). Charakterystyczne jest to, że po wysypie koźlarzy i koźlarzy czerwonych, te właśnie grzyby przestały się pojawiać. Późnowiosenny i wczesnoletni wysyp borowików szlachetnych również ustał.

Teraz entuzjaści kurek są w swoim żywiole. Tak jak napisałem na wstępie, kurki mogą pojawiać się niemal wszędzie. My, na ten przykład , większość swojego zbioru "trafiliśmy" przy pojedynczo wystepujących sosenkach i brzózkach (w igliwiu). Uwaga! Nastąpił wysyp grzybiarzy! Uważajmy podczas nawoływania się, żeby odpowiadać tylko na znane nam imiona (żeby nie wprowadzać w błąd innych).

Pogoda na grzyby wymarzona! Częste opady deszczu (nocne burze) i piękna aura w dzień skłaniają setki osób do odwiedzania znanych im miejsc występowania grzybów. Pamiętajmy o konieczności zabierania ze sobą do domu, zgromadzonych śmieci i odpadków. Świadomość ekologiczna wśród znanych mi grzybiarzy jest dość wysoka, ale do ideału jest jeszcze daleko.

Wykręcajmy ze ściółki znalezione grzyby! Nie niszczmy owocującej grzybni! Teraz pojawił się nowy sposób na uniknięcie niepotrzebnej konkurencji w lesie. Znalezione okazy zrywa się bez obcinania trzonu. To powoduje szybkie zrobacznienie pozostałego zbioru, w wypadku przedostania się grzyba tzw."robaczywego". Cały zabieg ma na celu ukrycie miejsc występowania grzybów przed obcymi.


Jeszcze raz polecam jajecznicę na kurkach! Przepis na jej sporządzenie znajdziecie na naszej stronie.

Chciałbym wyjaśnić wszystkim odwiedzającym tę stronę internetowa, że wszystkie te ralacje dotyczą obszaru Północnego Mazowsza, regionu Kurpiowszczyzny (Kurpie Białe i Zielone). Najchętniej przez nas odwiedzanymi terenami leśnymi są lasy sosnowe i mieszane.

Andrzej

Komentarze

Popularne posty